Mis on tõstuks?

Tõstuks on rullikutel mööda siine üles avanev sektsioonuks, mis koosneb ukseavast pisut laiematest (300-700 mm kõrgustest) eraldi osadest ehk paneelidest. Tõstuksi on ruumi eripärast lähtuvalt erineva konstruktsiooni ehk tõsteviisiga. Valmistatakse standard-, madal-, kõrge- ja vertikaaltõstega ning veel ka katusekallet järgivaid uksi. Tõstuksi on nii käsikasutuse kui ka automaatikaga. Alati on võimalik teha käsikasutusega uksest automaatikaga uks, paigaldades sellele sobiv automaatika.

Tõstuks on suur, raske ja paljudest osadest koosnev seade, mis koosneb paneelidest, hingedest, rullikutest, siinidest, võllidest, trumlitest, vedrudest, trossidest, tihenditest, erinevatest profiilidest jne. Seetõttu on tõstuksel aspekte, millele tasub erilist tähelepanu pöörata. Tõstukse normaalseks toimimiseks vajab uks regulaarset hoolt, sest hooldamata ja katkine tõstuks võib olla ohtlik. Seepärast tasub ka ise regulaarselt ukse seisukorda jälgida. Kui märkad midagi ebatavalist, siis tasub kindlasti konsulteerida spetsialistiga.

Ühiskasutusega ja tööstuses kasutatavaid tõstuksi on soovitatav hooldada vähemalt kaks korda aastas. Hoolduse käigus tuleb kontrollida üle kõikide ukseosade seisukord ja vastavalt vajadusele määrida liikuvosad, kontrollida turvaseadmete toimivus, vedrude tasakaal ja trosside olukord. Kontrollida tuleb, et kõik sõlmed oleksid piisavalt kinnitatud, tihendid tihedad ja ukse lukud liiguksid vabalt. Automaatikaga seadmetel tuleb kontrollida, et toimiksid kõik turvaahelad, andurid ja funktsioonid. Automaatikat tuleb samuti hooldada vastavalt seadme tootja hooldusjuhendile.

Kuna tõstuksed on keerukad seadmed, siis on rangelt soovituslik lasta need hooldada spetsialistil. Teadmiste ja kogemuste puudumisel võib jääda mõni oluline probleem tähelepanuta, mis võib kaasa tuua ohtliku olukorra.



Milleks on tõstuksel vedrud?

Vedrud on vajalikud selleks, et ust oleks võimalik mõistliku jõuga liigutada. Kui uksel puuduksid vedrud, ei püsiks see üleval, vaid kukuks oma raskusega alla tagasi. Tõstukse raskus oleneb selle suurusest. Ka tavaline eramu garaažiuks võib kaaluda üle 100 kg ja suur tööstuslik tõstuks võib kaaluda isegi üle poole tonni.

Väikseid uksi on olemas ka tõmbevedrudega, kuid enamasti on tõstustel kasutusel torsioonvedrud. Ideaaltingimustel peaks vedru pinge olema ukse raskusega täpselt tasakaalus. Lisaks sellele, et uks peab kinni püsima ja üleval seisma, peaks olema ust võimalik vähese jõuga liigutada ning jätta seisma ka vahepealses asendis. Kui uks ei püsi lahti ja kukub ise kinni, on märk sellest, et vedru tahab pingutamist ja uks vajab hooldust.

Kuna uksed on erineva kaalu ja konstruktsiooni ehk tõsteviisiga, siis on ka uste vedrud erinevad. Igale uksele arvutatakse täpselt õige tõmbejõuga vedrud. Seetõttu ei sobi iga vedru igale uksele, kuigi nende väljanägemine võib olla sarnane. Vedrude normaalne toimimine on tähtis ka automaatikaga ustel, sest tasakaalust väljas olev uks koormab ajamit ja lühendab oluliselt selle eluiga. Lisaks peab olema tõstust võimalik avada ka voolukatkestuse korral.

Vedru purunemisel tuleb kutsuda spetsialist, mitte üritada seda ise parandada. Ilma õigete tööriistade ja vastavate teadmisteta on suur oht end vigastada. Katkise vedruga ust ei tohi kasutada, sest see on ohtlik! Paljudel vanematel ustel võivad puududa ka vedru turvaseadmed, mis uutel ustel on kohustuslikud.



Milleks on tõstuksel trossid?

Trossid ühendavad vedru tõmbejõu uksega ja aitavad ust mõistliku jõuga liigutada. Trossid asuvad tõstukse mõlemal küljel. Torsioonvedrudega uksel kinnituvad trossid ukse alumise serva külge ja jooksevad üles võllil olevale trumlile. Ukse normaalseks toimimiseks peavad trossid trumlitel olema omal kohal.

Kui märkad, et trossid on trumlil sassis või valesti, siis tuleks kutsuda spetsialist, kes asja korda teeb, et vältida suuremaid probleeme. Kuna trossid kannavad vedrude tõmbejõu üle uksele, siis on need suure pinge all. Mingil juhul ei tohi ilma eriteadmisteta trossi ukse küljest lahti võtta!

Trosside olukord on oluline, et tagada ukse normaalne toimimine. Kui märkad, et tross on roostetanud või osa traate on katkenud, siis tuleks kutsuda spetsialist, kes trossid ära vahetab ja tagab ukse normaalse toimimise. Iga tross ei sobi tõstuksele, see peab olema piisavalt elastne. Valesti paigaldatud tross võib muuta ukse ohtlikuks!

Mida teha kui ukse tross on purunenud? Sellisel juhul tuleks kindlasti kutsuda spetsialist, kes trossid vahetab ja taastab ukse normaalse töö.

Mingil juhul ei tasu üritada seda ise parandada! Ülestõstetav uks on suur ja raske seade, mille remontimisel on vaja eriteadmisi ja spetsiaalseid tööriistu. Oskamatul tegutsemisel on suur oht tervisele ja varale!




─────────────

KONTAKT
bestec@bestec.ee
+372 5157672