Talv on aeg, mil garaažiukse tõrgeteta toimimine võib osutuda eriti oluliseks. Madalad temperatuurid, niiskus ja lumi võivad tekitada mitmeid probleeme. Katkine uks, mis jääb lahti, võib põhjustada veetorude külmumist ja suurenenud küttekulusid. Kiire remont on oluline, et vältida kahjustusi ja ebamugavusi.
Siin on praktilised näpunäited, kuidas hoida oma garaažiuks heas korras ka kõige külmematel kuudel.
1. Kontrolli ja hoolda tihendeid
Garaažiukse tihendid on olulised, et hoida külm ja niiskus eemal ning tagada ukse hermeetilisus. Enne talve tasub:
- Kontrollida tihendite olukorda – vaata, kas tihendid on pragunenud, kulunud või lahti tulnud. Vajadusel tuleks kahjustatud tihendid välja vahetada.
- Töödelda tihendeid silikoonõli sisaldava tootega – see väldib tihendite külmumist talve jooksul. Silikoonõli aitab tihendeid ka kaitsta vananemise ja pragunemise eest.
2. Väldi tihendite külmumist maapinna külge
Talvel võib juhtuda, et garaažiukse alumised tihendid külmuvad maa külge, eriti kui maapind on niiske või kaetud sulava lumega. Selle ennetamiseks:
Kanna tihenditele regulaarselt silikoonõli sisaldavat toodet.
- Veendu, et garaaži ees olev pind oleks puhas lumest ja veest, et vältida liigse niiskuse kogunemist.
3. Kontrolli rullikute, siinide ja trosside seisukorda.
Kulunud rullikud, katkised või kõverad siinid võivad takistada ukse sujuvat avanemist ja sulgumist. Seetõttu on väga oluline regulaarselt kontrollida nende seisukorda ja vajadusel neid vahetada.
Trosside puhul tuleb veenduda, et need ei oleks narmendavad ega kulunud. Samuti tuleb kontrollida, et trossid oleksid õigesti paigutatud trumli peale ning ei oleks lõtvunud.
Rullikud peaksid liikuma vabalt ja sujuvalt siinides
Kui tõstuksel on automaatika ja näiteks vedru või tross on katki, siis ärge proovige ise seda parandada ega lülitada ust käsiasendisse. Sellises olukorras on oluline mitte ust üldse katsuda, kuna vigastusoht on suurenenud.
Kui mõni ukse osa on purunenud (näiteks vedru, tross või muu mehhanism), tuleb kindlasti kutsuda professionaalne teenusepakkuja. Ilma õige varustuse ja teadmisteta on parandamine ohtlik ja võib viia tõsiste vigastusteni.
4. Kontrolli garaažiukse tasakaalu
Talvistes tingimustes on oluline, et garaažiuks avaneks ja sulguks sujuvalt. Tasakaalust väljas uks võib mehhanisme kahjustada.
Tõsta uks pooleldi lahti ja lase see tasapisi lahti – uks peaks jääma oma kohale. Kui see liigub alla või üles, on tasakaal paigast.
Vajadusel kutsu spetsialist, et ukse tasakaalu ja mehhanismide korrasolekut kontrollida.
5. Puhasta garaaži regulaarselt
Talvised tingimused toovad garaaži sisse rohkem mustust, lund ja niiskust. Regulaarne koristamine aitab vältida niiskuse ja rooste teket, mis võiksid kahjustada nii garaažiust kui ka muid seadmeid.
Kokkuvõte
Kui kahtled, kas sinu garaažiuks on piisavalt heas seisukorras, konsulteeri spetsialistiga. Nõuetekohane hooldus aitab pikendada garaažiukse eluiga ning hoida sinu vara turvalisena.